Česká formace HLASkontraBAS oktet, kterou tvoří čtyři zpěvačky a čtyři kontrabasisté včetně zakladatelů Ridiny Ahmedové a Petra Tichého, vyrazila na krátké islandské turné. Od 23. do 28. srpna na čtyřech koncertech včetně vystoupení na Reykjavík Jazzfestivalu představí naživo v premiéře zbrusu nový program složený ze skladeb, které přímo pro HLASkontraBAS oktet napsali přední skladatelé soudobé hudby z Norska (Mats Eilertsen, Nils Økland), Islandu (Ragga Gröndal, Pétur Ben), Izraele (Adam Ben Ezra) a z České republiky (Petr Wajsar, Beata Hlavenková). Zazní zde také tvorba od obou zakladatelů a kmenových členů. Skladby se objeví na novém albu, které vyjde na začátku příštího roku a jehož natáčení proběhne v říjnu ve studiu Sono.

Vedle samotných koncertů HLASkontraBAS oktet využije čas v malém městečku Siglufjörður na severu Islandu před prvním koncertem ke zkoušení nových skladeb. „V Siglufjörðuru zkoušíme v místním kostelíku. Každý ze čtyř severských skladatelů, kteří nám napsali hudbu, za námi na jeden den přijíždí a společně pracujeme na interpretaci skladby,” přibližují začátek Ridina Ahmedová a Petr Tichý. „Je to krásný, jsme unavený, ale nabitý. Zádumčivá potemnělá krajina tomu dává zvláštní rozměr. A těm severským skladbám víc rozumíme, když cítíme místo, kde vznikly,” dodávají.

HLASkontraBAS oktet pak vystoupí 23. srpna v Siglufjörðuru v místním muzeu, 25. srpna na zahájení rodinného festivalu v Akureyri, 27. srpna zakončí v kostele Fríkirkjan v rámci Reykjavík Jazzfestival a o den později zahrají na majáku Akranes v městečku Selfoss. Na různých místech Islandu také povedou členové oktetu hudební workshopy pro děti i dpospělé.

Čeští diváci budou moci formaci v této osmičlenné podobě vidět letos 10. října na festivalu Jazz Goes To Town v Hradci Králové.

Projekt je podpořen Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem prostřednictvím Fondů EHP.

Více informací na http://hlaskontrabas.cz/